Yeni Ümit İş Makineleri Kursu
Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Güvenlik görevlileri, hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında güvenliği sağlamak amacıyla çalışan kişilerdir. Hem çalışanlar için, hem de o kurumda bulunanlar için güvenli bir ortam yaratmakla mükelleftirler. Peki güvenlik görevlisi nasıl olunur ve şartları nelerdir?

Güvenlik görevlisi olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin meslekte gerekli olabilecek niteliklere de sahip olması önemlidir. Bu meslekte aynı zamanda belirli boy ve kilo sınırlamaları vardır. Hırsızlık, gasp gibi yüz kızartıcı suçlar işlememiş olmalı, sabıka kaydı temiz olmalıdır. Bu özelliklere sahip kişiler gerekli teknik ve teorik eğitimleri aldıktan sonra güvenlik görevlisi olabilirler. Güvenlik görevlileri hem kendi imkanlarıyla hem de sertifika aldıkları kurum aracılığıyla kendilerine iş bulabilirler. Aynı zamanda güvenlik görevlilerinin KPSS’ye girerek devlet kurumlarında çalışma imkanı da vardır.

Güvenlik Görevlisinin Aldığı Eğitimler

Artık piyasada güvenlik görevlisi eğitimi ve sertifikası veren pek çok kurum bulunmaktadır. Zaten artık hemen hemen her kurum, kuruluş ve şirkette en az bir güvenlik görevlisi bulunmaktadır. Dolayısıyla güvenlik görevlisi eğitimlerini tamamlayan ve sertifika alan herkesin iş bulması oldukça kolaydır. İşte bu yüzden bu eğitimi veren işletmelerin sayısı çoğalmıştır. Peki güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ne tür eğitimlerden geçmektedir? Bu eğitimleri de şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Silahlı atış eğitimi.
  • Güvenlik hukuku ve kişi hakları eğitimi.
  • Etkili ve düzgün iletişim eğitimi.
  • İlk yardım ve acil müdahale eğitimi.
  • Kişi koruma eğitimi.
  • Kolluk güçleri ile iletişim eğitimi.

Bu eğitimleri başarı ile tamamlamış olan her güvenlik görevlisi adayı, sertifikasını alır ve güvenlik görevlisi olmaya hak kazanır.

Güvenlik Görevlisinin Görevleri

Güvenlik görevlilerinin çalıştıkları kurumlara ve sektöre göre farklı görevleri olabilir. Fakat genel hatlarıyla bir güvenlik görevlisinin yapması gereken görevleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Hangi kurumda çalışıyor olursa olsun, o kuruma gelen kişilere danışmanlık hizmeti vermek.

Hem kurumda çalışanların, hem de ziyarete gelenlerin giriş ve çıkış kayıtlarını tutmak ve bu kayıtları muhafaza etmek.

Olası bir güvenlik zaafiyeti durumunda kamera kayıtlarını inceleyerek bilgi almak ve bilgi vermek.

Kurumda hem çalışanların hem de ziyaretçilerin güvenlik kurallarına uymalarını sağlamak ve kurallara uyulup uyulmadığını denetlemek.

Olası bir acil durumda binanın tahliye edilmesini sağlamak. Hem çalışanları hem de ziyaretçileri yönlendirmek.

Gerektiği durumlarda kolluk kuvvetlerine haber ve bilgi vermek.

Gerektiği durumlarda giriş ve çıkışlarda çanta ve kişilerin üst aramasını yapmak.

Ankara Güvenlik Kursları

İstanbul Güvenlik Kursları

İzmir Güvenlik Kursları

Adana Güvenlik Kursları

Bursa Güvenlik Kursları

Bizi twitter da takip edebilirsiniz.

Leave a Reply