Yeni Ümit İş Makineleri Kursu
SRC 2 Belgesi

SRC 2 Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

SRC 2 belgesine sahip araç kullanıcıları taksi, minibüs ve otobüs kullanarak şehir içi ve şehirlerarası yolculuklar gerçekleştirebilir. Yolcu taşımak amacı ile SRC2 belgesi almak isteyenlerin 26 yaşından gün alıp 63 yaşını geçmemiş olmaları gerekiyor. Ticari araç ve belediye hizmetlerinde görev alacak olan kişiler için zorunlu bir belge olarak bir nevi mesleki yeterlilik belgesi olarak da nitelenebilir.

Sadece şehir içinde ve dışında kullanıma uygunluğu bulunan SRC 2 belgesi ile yurt dışına çıkılması söz konusu değildir. Ayrıca bu belgeye sahip yük ve eşya taşımacılığı da yapamazlar. Karayollarında ticari araç kullanan tüm ehliyet sahipleri ayrıca SRC 2 belgesine de sahiptir.

SRC2 Belgesi Ne İşe Yarıyor?

Sürücü belgeleri olarak 4 farklı türde bulunan mesleki yeterlilik belgesi, kullanıcıların ellerindeki belgenin yetki verdiği araçları belirtilen sınırlar çerçevesinde kullanabiliyor. SRC 1 belgesi ile aynı niteliklere sahip olan SRC 2 belgesi, sadece yurt içinde geçerliliği olan bir belge iken, SRC1 belgesi ile yurt dışında yolcu taşımacılığı yapılabiliyor.

Yurt içi sınırları içinde ticari araçları kullanabilme yetkisi veren SRC 2 belgesi, yolcu taşımacılığı hizmetlerinde yer almak isteyenlerin tercih ettiği sürücü belgeleri arasında yer alıyor. Src 2 hangi araçları kullanır sorusu için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kimler SRC2 Belgesi Alabilir?

Sürücü kursları aracılığıyla alınan SRC2 belgesi, bu belgeye başvuruda bulunacak olanların genel sağlık durumlarının ticari araçlarda çalışmaya elverişli olması gerekiyor. Eğitim düzeyinin en az ilkokul mezunu olması ve sabıka kaydının olmaması aranan şartlar arasında yer alıyor. Yaş kriteri olarak da 26-66 yaş aralığında olan herkes SRC2 belgesi şartları sağladığında başvuruda bulunabilir.

Ticari amaçla trafikte bulunan araçları kullananlardan ehliyetlerinin yanı sıra çeşitli sürücü belgeleri de istenmektedir. Aracın özellikleri ve trafikteki durumuna göre SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 gibi belgeler alınması zorunludur.

Neden SRC2 Belgesi Alınmalıdır?

Trafikte yer alan binek araç kullanıcılardan farklı vasıflara sahip ticari araç kullanıcılarının görev alma üstünlükleri için SRC2 belgesinin alınması zorunludur. Yurt içinde otobüs ve minibüs gibi araçları kullanabilmek için SRC2 belgesi olmazsa olmazdır. Sadece otomobil ehliyeti olan bireylerin bu tür yolcu taşıyan araçları kullanma yetkileri yoktur. Gerekli belgeye sahip olmadan trafikte yakalanmaları durumunda bazı para cezası yaptırımlarına tabii tutulmaktadırlar. Belirlenen alt ve üst sınır yaş grubunda olmayan kişiler gerekli başvurularda bulunarak SRC2 belgesini almaya hak kazanabilir.

SRC2 Belgesi Fiyatları

Standart ehliyet sahibi olan kullanıcıların mesleki anlamda yolcu ve yük taşımacılığı yapabilmeleri için SRC2 belgesi almaları gerekiyor. Kurs fiyatını merak eden kişiler kendi bulundukları il ve ilçedeki sürücü kurslarından net fiyat bilgisini alabilirler. SRC2 belge fiyatları illerin kendi uyguladığı fiyat politikası doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Toplamda 36 saatlik kurs süresi sonrasında sıvana giren kursiyerler, sonuca göre SRC2 belgesini almaya hak kazanıyor. Eski sistemde SRC belgelerini hak sahipleri yaklaşık iki aylık süreç içinde alırken, şimdi e- devlet üzerinden kısa süre içinde alınabiliyor.

Kursa Gitmeden SRC2 Belgesi Alınabilir mi?

SRC2 belgesi almak için kurs ve sınav sürecinden geçmek istemeyen bireyler kurssuz sürücü belgesi almanın yollarını araştırıyor. Bazı kişileri kapsayan bu muafiyet, 25.02.2003 tarihinden önce B, M, M1 ve F ehliyet sahipleri yaptıkları başvuru neticesinde ücretsiz SRC2 belgesini almaya hak kazanabilir. E- devlet üzerinden yapılan başvuru için sistem üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı muafiyetli SRC belgesi başvuru bölümünden başvuru formu doldurulabilir. Cüzi bir miktar belge ödemesi olan ve e- devlet sistemi üzerinden belge oluşturularak yazıcıdan çıkarılan sürücü belgesi ile ilgili ticari araçlar kullanılabilir.

Yeni yazılar için https://www.guvenlikkursuistanbul.com/ adlı sitemizi takip edebilirsiniz.

Leave a Reply