Yeni Ümit İş Makineleri Kursu
Ayakkabı Nasıl Tasarlanır?

Ayakkabı Nasıl Tasarlanır?

Günümüzde günlük kıyafetlerin en önemli parçası olan şey ayakkabıdır günlük ayakkabı giyimi oldukça sık kullanılıyor. Ayakkabı tasarım da önemli püf noktaları nelerdir sorusu sürekli olarak merak ediliyor. Ayakkabı tasarımında iki farklı çıkış noktası bulunuyor. 1. tasarımcının belirli bir eğitimden geçmiş olmasıdır. Bununla birlikte tasarımcının hayal gücünden esinlenerek çizmiş olduğu resimlerdir. İkinci yöntem ise bir deri fabrikasında görmüş olduğu bir deriden ökçeden esinlenerek yapılabilen ayakkabılardır.  Bir ayakkabı tasarımı yapılırken belirli bir teknik bilgisine sahip olmak gerekiyor. Bunun sebebi ise sağlıklı bir ayakkabının ergonomi koşullarına bire bir uygun olması gerekmektedir.

Ayakkabı Tasarımı

Ayakkabı tasarımında ergonomik seçimler ayak yapısına anatomik ve ergonomik bir yapı olarak bilinmektedir. Ayakkabı tasarımda öncelikle kalıp çalışması yapılarak ayakkabı tasarımına geçilmesi gerekiyor. Ayak rahat edilmesi gereken bir faktör olduğu için teknik ölçülere sahip olan bilgiler ile yapılmalıdır. Bu ölçüler arka yükseklik ölçüleri, yan yanak ölçüleri, taraklı ayak ölçüleri gibi ayakların rahat edebilmesi için teknik ölçülerle tasarlanması gerekiyor.

Bu sebepten ötürü ayakkabı tasarımda ergonomik seçimler son derece önemlidir. Ayakkabı tasarımı nasıl yapılır konusu ele alınırken trend kısmın da ise modanın takip edilmesi gerekiyor. Yazlık ayakkabı modelleri tokalı ayakkabı modelleri erkek ayakkabı tasarımı nasıl yapılması gerektiği kadın ayakkabılarını nasıl olması gerektiği hakkında modaya uyulması oldukça önemlidir. Moda akımından haberdar olmak gerekir.

Kadın Ve Erkek Ayakkabısı

Bir kadın ya da erkek ayakkabısı alırken modayı takip ederek almanız gerekiyor. Mesela bir kadın kıyafetini uygun olarak çantanın bir diğer uygunluk ise ayakkabının seçilmesidir. Bir erkekte de aynı şekilde takip ederek kıyafetine uygun olarak ayakkabı seçilmesi oldukça önemlidir. Dolayısı ile ayakkabı tekniklerinden bahsederek doğru ayakkabı seçimi de bu şekilde öne çıkıyor.

Ayakkabı tasarımı nasıl yapılır bu durumlarda bütün ihtiyaçları göz önüne alınarak ayakkabı tasarlanır. Moda uygunluğu gözden geçirilmelidir. Ayakkabının rahat olması ayağa İncitmemesi, ayakta oluşan herhangi bir soruna sebebiyet vermemesi için kaliteli ve ergonomik ayakkabı üretilmesi oldukça önemlidir. Ayağa tam oturan terliklerin ve ayakkabıların seçilmesinde ayakkabı tasarımı da önemli olan bir diğer noktadır.

Ayakkabı Çiziminde Önemli Teknikler

Ayakkabı çiziminde basit teknikler ayakkabılar bizi kötü ve olumsuz hava şartlarından aynı zamanda direkt olarak basmamızdan korur.  Özellikle günümüzde ayakkabılar ihtiyaç halinden trend bir hale gelmiştir. Ayakkabı tasarımı nasıl yapılır sorusu sorulurken ilk önce ihtiyaçlar doğrultusunda seçilen ayakkabılar arasında en fazla rağbet gören ayakkabı ortopedik olan ayakkabılardır. En doğru tekniği seçerek ayakkabılarınızı kıyafetlerinize uygun bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kıyafetlerimizin tamamlayıcısı modaya ayak uyduran modeller günlük yaşantınızda ve özel günlerinizde sizlere yön vermeye başlamıştır. Ayakkabılar pek çok fonksiyonel özelliğe sahip olmalıdır. Tasarımı, renk tonu, ergonomi koşulları, ayakta rahat edilmesi, modaya uygunluğu, kalite farkı tabanının düşük olması gibi pek çok etken ayakkabı seçiminde önemli bir rol oynuyor. Ayakkabı tasarımı yapılırken daha önce alınmış bir eğitimin olması gerektiği biliniyor.

Ayakkabıda Çizim Yapılması

Önemli olan bir diğer nokta ise çizim yapılmasıdır. Ayakkabı çizimleri basit tekniklerle ilk önce ayakkabının içinin ve tabanını asla dümdüz olmaması gerektiğidir. Çizim esnasında tavanda eğik çizgiler kullanılması oldukça önemlidir. Bundan sonraki aşamada ise ayakkabı tasarımcısının hayal gücüne bırakılmış bir şeydir. Ayakkabı tasarımcısı her gücünü kullanarak gerektiği kadar çizim yapar ve renklendirmeleri oluşturur. Farklı ayakkabı tasarımı nasıl yapılır diye merak edenler bulunuyor. Ayakkabı tasarım için hayal gücünüzden ilham alarak farklı ayakkabılarda tasarlanabilir.

Ayakkabı Tasarımının Önemi

Ayakkabı günlük hayatta kullandığımız olmazsa olmaz parçalardan bir tanesidir. Hem bizi doğaya karşı olumsuz hava koşullarından korur. Hem de yere yalın ayak basmamıza engel olur. Bu sayede ayaklarımızda herhangi bir yara oluşmaz. Ayakkabı tasarımı da en az ayakkabı kadar önemli olan bir durumdur. Ayakkabılar belli bir kalıp ve belli bir ölçü ile yapılırlar. Her biri yeni bir tasarım ve yeni bir dokunuştur. Ayakkabıların farklı renkler de ve desenlerde üretilmesi sayesinde pek çok kişinin zevkine hitap edebilme olasılığını arttırıyor. Ayakkabılar belli bir kalıp ölçüsü ve belli bir teknik ile hazırlanırlar. Renk tamamen tasarımcının isteğine göre belirlenir.

İlginizi Çekebilir: SRC 2 Belgesi Nedir?

Leave a Reply